6 Листопада 2017

Пророча точність Біблії

Пророцтва Біблії

Сьогодні багато людей знаходяться у пошуках істини. Ради цього вони вивчають різні джерела, щоб отримати інформацію про те, де ж все-таки знаходиться той шлях, по якому йти. У цьому пошуку неможливо оминути книгу, яка є світовим бестселлером. Це, звичайно, Біблія. Ми постараємося знайти відповіді на деякі запитання, котрі виникають при розгляді цієї книги як джерела пізнання правди. Задля тих, хто хоче мати не просто сліпу, а обґрунтовану віру, ми спробуємо подивитись на те, як наука підтверджує те, що Біблія – це справді слово від Бога, чітке і достовірне.

Пророча точність Біблії

Одним з найяскравіших аргументів, які говорять про небесне походження Біблії, без сумніву є те, що з усього безмежного моря книг Біблія – ​​єдина, що відкриває для нас завісу майбутнього. Вона містить 3 856 віршів, що прямо чи опосередковано пов’язані з пророкуванням, приблизно один вірш з шести говорить про майбутні події. У ній налічується понад 2000 конкретних пророцтв, які вже здійснилися. Ні в священній мусульманській книзі Коран, ні в буддистській Трипітаці, ні в зороастрійській Зенд-Авесті не міститься пророцтв про майбутнє міст, народів і країн, або людства в цілому. У всі часи і у всіх народів були віщуни, оракули та інші провісники майбутнього. На відміну від Біблії, яка говорить про майбутнє ясно, виразно та чітко, вони безпомилково говорять про минуле, але майбутнє описують загадково, туманно і двозначно.

Подивимось на деякі передбачення подібних віщунів. Візьмемо, для прикладу, відому американську провидицю Джин Діксон. Часто повідомлялось про ті її пророцтва, які дійсно збулися, але значно рідше говорили про помилки. У 50 –х роках вона передбачила, хто стане кандидатом в президенти від основних політичних партій, а також назвала переможців президентських виборів в 1952, 1956, 1960 р.р. Ну і який же був результат? Нульовий! Вона не вгадала жодного кандидата, жодного президента. У недалекому минулому журнал «Нешнал Енквайерер» опублікував 61 пророцтво 10 провідних провісників світу, які повинні були здійснитися в найближчому майбутньому. Наскільки ж досягли успіху ці «пророки»? Хочете вірте, хочете ні, але жодне з 61 передбачення не збулося! Єдина відмінність всіх цих передбачень від біблійних пророцтв полягає в тому, що перші абсолютно помилкові, а другі абсолютно вірні. Що й казати, істотна різниця.

Біблійні пророцтва. Ці пророцтва відносяться майже до всіх націй і безлічі міст, з якими у Ізраїлю були ті чи інші зв’язки, причому зроблені вони були за сотні, а то й за тисячі років до відповідної події. Не можна сказати, що ці пророцтва були невизначені, оскільки вони відрізняються великою кількістю подробиць і подій в деталях. Важко собі уявити, щоб це було і збігом, тому що число їх перевищує 2000 і всі вони в точності збулися. Не можна сказати також, що це могло статися в силу високої ймовірності цих подій. Зовсім навпаки – багато з них з людської точки зору були надзвичайно малоймовірні.

1. Єгипет – найслабше з царств. Бог сказав, що Ассирія, Вавилон і Ніневія будуть повністю зруйновані і ніколи не будуть відновлені. Що якби те ж саме говорилося і про Єгипет? Але Бог сказав інакше: «… і вони будуть там царством слабим. З-поміж царств воно буде найнижче, і не підійметься вже понад народами, і поменшу їх, щоб не панували над народами.» (Єз. 29: 14, 15); «… І попадають підпори Єгипту, і так упаде гординя сили його… І буде він спустошений серед попустошених країв, а міста його будуть серед міст поруйнованих.» (Єз. 30: 6, 7); «… і передам землю в руку злочинців, і спустошу край та все, що в ньому, рукою чужих. Я, Господь, це сказав!» (Єз. 30: 12); «… і не буде вже князів в єгипетському краї, і дам пострах на єгипетську землю.» (Єз. 30: 13).

Варто відзначити, що доля Єгипту відмінна від Ніневії і Вавилона, яких спіткало повне руйнування. Про єгиптян же сказано «вони будуть», тобто нація збережеться, але «вони будуть царством слабким», «слабший за інші царства» (Єз. 29: 14, 15). Єгипту належало впокоритися, піддатися спустошенню і позбутися всього, що раніше наповняло його землю. Як же ці пророцтва сповнились? Після поразки Антонія Август виявив в Єгипті настільки великі багатства, що заплатив не тільки платню всій армії, а й сплатив всі борги, що утворилися за час війни. І все ж він побоювався, що, завдяки своїм багатствам, Єгипет залишиться для нього небезпечним суперником. Протягом ще 600 років Олександрія зберігала перше місце серед міст Римської імперії за рівнем добробуту і розвитку торгівлі. Але ще через 100 років на Єгипет кинулися орди арабів-мусульман і підкорили його. Вони були вражені красою і багатством Олександрії. Багатство Єгипту захоплювало ще кілька поколінь завойовників, поки, нарешті, країна не опинилася в стані крайньої бідності. Повне банкрутство Єгипту в результаті призвело до встановлення іноземного панування – країна стала англо-французьким домініоном.

«Не буде вже князів». Найдивовижніша частина пророцтва Єзекіїля полягає в утвердженні «не буде вже князів в єгипетському краї» (Єз. 30: 13). Воно здається неймовірним, оскільки протягом 2000 років до цього пророцтва трон Єгипту практично весь час займали династії єгипетських володарів. Здавалося, так буде завжди. Але Бог заявляє, що не буде більше володаря з єгипетського краю. Дивні слова! Але часу для перевірки цього пророцтва було більш, ніж достатньо. Аж до останніх десятиліть на єгипетському троні сидів монарх, якого потім змінила демократична форма правління. Але чи був хтось із цих монархів єгиптянином? Нехай на це питання дадуть відповідь скептики і атеїсти. Так, Костянтин Вольней пише: «Втративши 2300 років тому своїх законних власників, родючі землі Єгипту послідовно ставали здобиччю персів, македонян, римлян, греків, арабів, грузин і, нарешті, татар, відомих під ім’ям османських турків. Мамелюки незабаром узурпували владу і обрали свого лідера («Подорожі Вольнея», т.1 стор. 103, 193). Через деякий час після того, як були написані ці рядки, Мохаммед Алі відновив в Єгипті монархію, але сам він не був єгиптянином. Народився він у невеликому портовому містечку Кавала на кордоні Фракії і Македонії. Батько нового володаря Єгипту був албанським агою, тобто главою місцевої мусульманської секти ісмаїлітів. Потім в Єгипті правили французи і англійці. Підтверджує це свідоцтво і скептик Едвард Гібон: «Важко вигадати більш несправедливу і безглузду конституцію, ніж єгипетська, яка прирікає місцеве населення на постійне підпорядкування будь-яким примхам іноземної влади» (Гібон, «Занепад і руйнування Римської імперії», гл. 59).

Сьогодні, після більш ніж двохтисячолітнього деспотичного правління іноземців, Єгипет став однією з найбільш відсталих країн.

2. Пророцтво Даниїла. В одинадцятому розділі книги Даниїла передбачається ряд міжнародних подій: царювання Камбіза, Псевдо-Смердиса, Дарія Гістаспа, Ксеркса, поява і зникнення Олександра Македонського, війни між Сирією та Єгиптом, інтриги, успіхи, поразки і амбіції різних народів. І все це збулося. Підтвердження часу написання книги пророка Даниїла до всіх описуваних в ній історичних подій, дано не тільки археологічними, але і філологічними дослідженнями.

3. Пророк Михей майже за 700 років до Христа передбачив місце Його народження – місто Віфлеєм. При цьому він не тільки вказав місто (відомо кілька міст з такою назвою), але і вказав місцевість – Юдин – і додав: Єфрафа (давня назва Віфлеєма). Те, що це пророцтво сказано до народження Христа, підтверджує загальновідомий в давнину переклад Старого Завіту – Септуагінта (сімдесят тлумачів), зроблений близько 250 р до Р.Х.

4. Пророк Єзекиїль писав близько 590 р. до Р.Х. про напад Навуходоносора на місто Тир (Єз. 26: 7-11), що і сталося незабаром. Було сказано, що не один, а багато народів піднімуться проти нього; його камені, дерева і навіть саму землю кинуть у воду (Єз. 26: 12), підвалини міста стануть голою скелею, і навіть виметуть порох його (Єз. 26: 4). Він стане місцем розтягнення сітки і ніколи не буде відновлений. Здійснити таке нікому не здавалося можливим. Але в 332 р. багато народів під проводом Олександра Македонського виступили проти Тиру і взяли його. На місці міста дійсно залишилася гола скеля. Так виповнюється Слово Боже. До цікавих висновків призводить порівняння долі міст Тиру та Сидону. Пророцтво про Тир попереджало, що він ніколи не буде відновлений знову. І справді, за минулі 2500 років Тир ніколи не відновлювався. Сидону ж передбачені страшні і численні руйнування і кровопролиття, але ніде не згадується про його повне знищення. Починаючи з XVII століття до Р.Х., це місто служило ареною кровопролитних боїв, проте кожного разу після повного руйнування воно відбудовувалося знову і знову. Навіть в середні століття в це місто тричі входили хрестоносці і тричі – мусульмани. Кров буквально текла по його вулицях. Нещастя Сидону тривали аж до теперішніх часів. Друзи воювали на його вулицях з турками, пізніше – турки з французами. У 1840 р його обстріляли флоти Англії, Франції та Туреччини. Проте Сидон, нині Сайда, дожив до наших днів і населення його складає 40 тисяч. Жоден людський розум не міг 2500 років тому передбачити, що Тиру судилося зникнути з лиця землі, а Сидону – вижити. Пророк Єзекиїль з упевненістю людини, що говорить від імені Господа, заявив, що Тир впаде, а Сидон переживе століття. Так і сталося.

5. Дивно точно виповнилося пророцтво Наума про Ніневію, столичне місто Ассирії, розташоване на річці Тигр. Це місто було обнесено стіною до 50 метрів заввишки і шириною, що дозволяє проїхати трьом колісницям. Уздовж стін було побудовано 1500 веж. Але пророк бачив, що «Брами річок відчиняються, а палата руйнується… вогонь пожере твої засуви … немає зцілення для лиха твого» (Наум. 2: 6-8; 3: 19). Під час облоги Ніневії мідянами і вавилонянами в 607 р до Р.Х. (Більше ніж через 150 років після пророцтва) річка раптово піднялася і зробила заливний повінь, в результаті якого віднесло один кут стіни. Через ці ворота хлинула вода, руйнуючи основу палацу, добудованого з висушеної на сонці цегли. Цар і свита були п’яні, як і передбачалося (Наум. 3: 11) і, усвідомлюючи, що наближається загибель, розвели похоронне багаття і померли у вогні (Наум. 3: 15). Після цього Ніневія ніколи не була відбудована, місцезнаходження її забуте, і до 1845 р. сам факт її існування піддавався сумніву деякими ревнителями біблійної критики.

6. Точно так виповнилося пророцтво про Вавилон, розміри укріплень якого були дійсно грандіозні. Його площа становила близько 500 , довжина стін 22 км., а ширина – 20 м. Місто було оточене ровом шириною 9 метрів і подвійними стінами. Зовнішня стіна мала висоту до 100 метрів. По ширині стіни могли пройти в ряд 8 колісниць (10 сучасних автомобілів). У зовнішній стіні було 100 воріт з бронзи. Над стіною на висоті 30 метрів височіли 250 сторожових веж. Але падіння Вавилона було передбачене пророком Ісаєю (розд. 13, 14) і Єремією (розд. 51). У 539 р до Р.Х. перси вирішили взяти в облогу Вавилон. Вони бачили, що штурмом його перемогти неможливо. В цей час до них в табір з’явилися два вавилонських перебіжчика – Горбій і Гадат. Тоді ж радник царя Кира Хрисант зауважив, що річка Євфрат протікає прямо під потужними стінами і що її русло досить широке і глибоке для проходу армії. Кир повелів своїм воїнам викопати величезні канали, а перебіжчикам – скласти план нападу на Вавилон зсередини його стін. Поки перси будували канали, щоб відвести річку від русла, вавилоняни потішалися над ними. Вони не підозрювали, що Кир вже відвів Євфрат і входить в місто під стінами, по руслу річки. Так без бою Вавилон був узятий і спустошений. З цього моменту почався занепад міста, а за часів Селевкідів він остаточно залишений і перетворений в руїни.

7. З такою ж точністю справдилися пророцтва, які вимовив Ісус Христос про галілейські міста, про Єрусалим і його храм та інші. У Біблії передбачені, точно справдилися і продовжують виконуватися на наших очах пророцтва про єврейський народ: його розсіяння, але збереження як нації (Повт. 28: 25), переслідування і гоніння на євреїв. Але передбачено також відновлення Ізраїлю і повернення євреїв з різних країн (Єр. 31: 8).

8. Вінець пророкувань – пророцтва про Ісуса Христа – Месії. У Старому Завіті існує більше 300 конкретних пророцтв, що передбачають кожну визначну подію в житті Христа: Його родовід, час і місце, обставини народження. Також передбачений Його Предтеча – Іван Хреститель. Детально вказане Ісусове земне служіння, Його страждання і смерть, Його воскресіння і вознесіння, Його друге пришестя у славі. Нараховують більше 60 пророцтв про Ісуса Христа, що вже здійснилися.

У Біблії також передбачена доля Церкви Христової, докладно описаний заключний етап в історії світу. І ці пророцтва виконуються на наших очах – зовні таким простим і природним чином! Вони, як і багато інших пророцтв, що здійснилися, пояснюють, чому автори Писання могли сказати: «Так говорить Господь…» – вони говорили від імені Того, Хто знає «від початку, що буде в кінці.»

Ми розглянули лише деякі з тисяч біблійних пророцтв, якими рясніє Святе Письмо. Відсутні в письмових пам’ятках інших релігій, ці пророцтва є явним доказом богонатхненності книг Старого і Нового Завітів.

«Я Бог, і немає іншого Бога. Я сповіщаю від початку, що буде в кінці, і від давніх часів те, що не сталося ще» (Іс. 46: 9, 10). Як сказано у Второзаконні (18 розділ), саме здатність вірно передбачати майбутнє відрізняє справжніх пророків. Ця дивна властивість з усією очевидністю є у Біблії – правдивому Слові Божому. «Освяти Ти їх правдою! Твоє слово то правда.» (Ів. 17: 17). Все це підтверджує істинність Біблії як живого і дієвого Слова Божого.

Поділитися:

Перегляди: 835