27 сентября 2017
Как из детей делают богоненавистников
Дайте возможность Духу Божьему вложить истину в сознание вашего ребенка …

На мене приходив жах, спостерігаючи за гордою мамою, яка використовувала Бога в якості виправної різки. Коли дитина ставала «поганою», мама попереджала: «Цього не можна робити. Богу це не подобається». Або: «Бог тебе покарає за це». Або ж: «Мама може не бачити, але Бог все бачить!» Це найбільш негативне і згубне виховання! Плодом такого «покарання» буде богоненависть, замість страху Божого буде відраза до Нього. Ніколи, повторюю, ніколи не використовуйте Бога для залякування вашої дитини, щоб вона стала покірною. Якщо ви обмежуєте дитину, погрожуючи Богом, вона скине з себе цей тягар, як тільки у з’явиться можливість. Я бачив батьків-християн, діти яких стають непокірними і озлобленими по відношенню до релігії саме з цієї причини.

Тут діє принцип умовного рефлексу через асоціацію. Коли дві події, навіть не мають відношення одна до одної, відбуваються в один і той же час, вони обидві залишаються в підсвідомості. Коли мозок викликає з пам’яті одне, друге слідує за ним.

Одна дівчина жила на віддаленій фермі і була дуже самотня. Вечорами вона лежала в ліжку, прислухалася до лунаючих здалеку гудків поїздів, відчуваючи себе ізольованою від світу і шкодуючи про свою самотність. Роки по тому, коли вона вже виїхала з того місця, будучи щасливою дружиною і маючи кількох прекрасних дітей, кожен раз, почувши гудок потяга, у неї виникало меланхолічне почуття самотності. Гудок поїзда міг повністю змінити її настрій.

Коли я був підлітком і відпочивав в літньому таборі, там було кілька хлопців, які постійно ночами дуже шуміли. Керівники, яких це починало дратувати, карали хуліганів, змушуючи їх читати Біблію. О другій годині ночі я прокинувся і побачив, як хлопці сиділи з похмурими обличчями, тримаючи на колінах відкриті Біблії. Ще тоді, нічого не знаючи про психологію, але люблячи Писання, я дуже засмутився, тому що точно знав, до чого призведе таке «покарання». Керівники побічно змушували цих хлопців ненавидіти Біблію. Кожен раз, коли вони дивилися на сторінки Святого Письма, в їх серцях спалахувало обурення, а в підсвідомості відкладалася відкрита Біблія разом з гірким почуттям. Три-чотири спроби такого виховання, і до Писання з’явиться відраза, яке може закріпитися і залишитися на все життя.

Я знаю одну маму, яка змушує своїх дітей в якості покарання шукати вірші в Біблії. Саме ця вправа може бути хорошим, але тільки якщо його не використовувати як покарання за непослух. Непослух має відпускатися різкою і виправленням перш, ніж відкрити Писання.

Не використовуйте час вашого сімейного читання Біблії для очищення будинку від образ і скарг. Під час сімейного поклоніння ніхто ніколи не повинен каратися. Якщо людини викликають в кабінет директора, у нього не буває хороших передчуттів. Коли я ходив до школи, наш директор був дуже суворим. Я прожив уже майже півстоліття і все одно мене наповнює страх, коли мені доводиться йти до директора загальноосвітньої школи. З моїм директором у мене було пару серйозних зіткнень. Один раз я намалював на нього карикатуру, а в іншій — запитав його, чи може він вигнутися назад так, щоб схопити себе за щиколотки.

З іншого боку, коли я бачу синю пастельну крейду, я згадую нашу стару вчительку малювання, яка посміхається і ставить для нас натюрморт, щоб ми змальовували його. Якби я міг, я б повернувся туди зараз і сидів би там годинами.

 Які спогади і асоціації ви відкладаєте у вашій дитині? Вивчайте дитину Біблії у вашому домі. Давайте дітям вправи, щоб вони шукали вірші про терпіння, любов, вірність і так далі, але не робіть цього в якості покарання за якусь провину. Якщо у дітей є слабкість, і потрібно повчання, почекайте поки пройде почуття тиску і засудження. А потім вчіть їх викорінювати цю слабкість. Якщо у них є почуття провини, урок тільки збільшить осуд і відчуження, і його різкою вже не виправити.

Коли повчання про Бога відокремлено від вашого покарання, у дітей можуть з’явитися різні асоціації, але головне — у них не буде почуття, ніби за ними хтось стежить або оцінює їх. А інакше ви досягнете того, що ваші діти будуть працювати тільки заради схвалення, вашого або Божого. Дайте можливість Духу Божому вкласти істину в свідомість вашої дитини. Почуття розрізняти у дорослого розвинені набагато краще. Не змушуйте дітей мати погані передчуття про Бога, поки вони не стануть достатньо зрілими, щоб бачити все в перспективі.

Поділитися:

Перегляди: 295